Witaj na stronie Poradni Dietetycznej 4LINE

Rola odpowiedniego odżywienia w przygotowaniu oraz regeneracji skóry po zabiegach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

Skóra jest największym organem ciała i podlega wielu zmianom wraz z wiekiem. Rozważając znaczenie odżywiania dla zdrowia skóry, należy skupić się na pięciu kluczowych obszarach: odżywianiu skóry, równowadze hormonalnej, wzmacnianiu połączenia jelitowo-skórnego, ochronie bariery skórnej i budowie kolagenu. Odżywianie stanowi podstawę tych filarów. Żywność i dieta dostarczają nie tylko kalorii – makroskładniki, takie jak białka i tłuszcze, oraz mikroskładniki, w tym witaminy i minerały, dostarczają organizmowi informacji niezbędnych do optymalnego funkcjonowania, w tym również dla zdrowia skóry!

Odżywianie a bariera skórna

Mimo że skóra znajduje się na zewnątrz ciała, może odzwierciedlać problemy zdrowotne zachodzące wewnętrznie. Piękno zaczyna się od wewnątrz! Z perspektywy dietetycznej, odpowiednie nawodnienie, białko i aminokwas histydyna są niezbędne do odżywiania skóry i wspierania jej bariery ochronnej. Gdy bariera skórna jest nienaruszona, skóra jest silna – zapobiega przedostawaniu się do organizmu szkodliwych substancji, takich jak bakterie, jednocześnie zatrzymując ważne związki, np. wodę. Uszkodzenie bariery skórnej przez czynniki wewnętrzne lub zewnętrzne może negatywnie wpłynąć na zdrowie skóry. Właściwa dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu jej dobrej kondycji. Składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, witamina C i E oraz różne antyoksydanty, wspierają zdrowy wygląd skóry.

Odżywianie a równowaga hormonalna

Znaczenia stabilnego poziomu cukru we krwi dla zdrowia skóry nie można przecenić. Złożona interakcja glukozy i insuliny po posiłkach ma istotny wpływ na kondycję skóry. Badania pokazują, że diety o wysokim indeksie glikemicznym mogą nasilać przewlekłe stany zapalne skóry, takie jak trądzik. Co ciekawe, u pacjentów z trądzikiem, którzy stosowali dietę o niskim indeksie glikemicznym przez zaledwie dwa tygodnie, zaobserwowano spadek ekspresji insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1), co może wskazywać na poprawę stanu skóry przy dłuższym stosowaniu tej diety.

Odżywianie a połączenie jelitowo-skórne

Skóra i jelita są ze sobą ściśle powiązane. Każdy człowiek posiada unikalną sygnaturę mikrobiomu, zarówno na skórze, jak i w jelitach. Mikrobiom skórny i jelitowy wpływa na odpowiedź immunologiczną organizmu, wspierając homeostazę. Zaburzenia mikrobiomu jelitowego mogą objawiać się problemami skórnymi i odwrotnie. Na przykład względne zmniejszenie liczby bakterii Firmicutes przy jednoczesnym zwiększeniu ilości Bacteroides w mikrobiomie jelitowym jest związane z trądzikiem pospolitym. Zmiany mikrobiologiczne u pacjentów z trądzikiem często prowadzą do nieprawidłowego profilu krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, szczególnie octanu.

W atopowym zapaleniu skóry (AZS), gdzie występuje wyraźne uszkodzenie bariery skórnej, obserwuje się mniejszą ilość bakterii komensalnych Akkermansia oraz większą ilość Faecalibacterium prausnitzii.

Te odkrycia są istotne, ponieważ lepsze zrozumienie unikalnego profilu mikrobiologicznego konkretnej choroby może pomóc w skuteczniejszym jej zarządzaniu. Przykładem jest badanie z udziałem pacjentów z trądzikiem, w którym zastosowano probiotyk oparty na sporach bakterii (4 miliardy sporów Bacillus indicus, Bacillus subtilis, Bacillus coagulans, Bacillus licheniformis i Bacillus clausii) dwa razy dziennie przez cztery tygodnie. Uczestnicy odnotowali poprawę w postaci zmniejszenia liczby zmian trądzikowych, zarówno zapalnych, jak i niezapalnych.

Odżywianie a budowa kolagenu

Witamina C jest rozpuszczalnym w wodzie przeciwutleniaczem i zmiataczem wolnych rodników, który musi być dostarczany z dietą. Witamina C od dziesięcioleci jest stosowana w pielęgnacji skóry. Liczne badania potwierdziły skuteczność witaminy C w stężeniach do 17% w poprawie tekstury skóry, jej elastyczności oraz syntezy kolagenu, a także redukcji zmarszczek, poprawie jędrności, nawilżenia i ogólnej kondycji skóry. Witamina C jest także silnym antyoksydantem skórnym, zwłaszcza w ochronie przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak promieniowanie UV.

Witamina C odgrywa kluczową rolę w syntezie kolagenu i elastyny, co może wspierać naturalne procesy gojenia się skóry. Jest to szczególnie istotne w przypadku procedur medycyny estetycznej, takich jak laseroterapia, mikrodermabrazja i peelingi chemiczne.

Podsumowanie

Odżywianie odgrywa centralną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry. Poprzez zrozumienie wpływu diety na odżywianie skóry, równowagę hormonalną, połączenie jelitowo-skórne, barierę skórną i budowę kolagenu, specjaliści medycyny estetycznej mogą oferować swoim pacjentom bardziej kompleksową i spersonalizowaną opiekę.

Właściwie dobrana dieta wspiera efekty zabiegów estetycznych i stanowi podstawę zdrowia oraz długotrwałego piękna, które zaczyna się od wewnątrz. Włączenie zaleceń dietetycznych do praktyki estetycznej może pomóc pacjentom w osiągnięciu pożądanych rezultatów w krótszym czasie.

Skontaktuj się z nami

Umów wizytę już teraz

Zadzwoń 502 501 596